آنچه درباره اجنه نمی‌دانید؛ آتش جن خاک آدم!

آنچه درباره اجنه نمی‌دانید؛ آتش جن خاک آدم!

آتش جن، خاک آدم، داستانی از خلقت اولین جن و تاریخ زندگی و مرگ اوست. داستانی که ماجرای خلقت جان را به عنوان اولین جن و زندگی او و همسرش را روایت می‌کند و به امتداد دوره خونی در زمین و موجوداتی که پیش از خلقت آدم در زمین زندگی می‌کرده‌اند، می‌رساند. در این میان، خاندان‌های بزرگ جن و همچنین نحوه زندگی، مرگ، ارتباط، غذا، بیماری‌ها، مسیر سلوک روحی، سحر و جادو، طلسمات و رازهای تسخیر، عناصر دنیای جن و مراتب هر کدام به تفصیل شرح داده می‌شود.

آتش جن خاک آدم، اثری شبه داستان همچون دیگر آثار محمد رضا عابدی شاهرودی است که هر چند از زبان تخیلی به رشته تحریر درآمده، اما ارجاعاتی که نسبت به واقع در متن آن مشاهده می‌شود، خواننده را تا آخرین لحظه در این تردید نگاه می‌دارد که آیا در حال خواندن یک افسانه است و یا تحلیل یک واقعیت و اجازه نمی‌دهد که تا آخر به پاسخ مناسب دست پیدا کند.

نویسنده اثر هفت نکته در خصوص اثر معرفی شده نگاشته که در ادامه می‌آید؛

نکته اول: هر چیزی که درباره جن شنیده‌اید را به دست فراموشی بسپارید، هر چیزی که قرار است بخوانید را برای بار اول است که می‌خوانید و هیچ شباهتی با آنچه تا به حال می‌دانید، ندارد. شما قرار است به جهان جدیدی قدم بگذارید که تا به حال کسی به آن ورود پیدا نکرده است.

نکته دوم: این کتاب قرار نیست شما را بترساند، اما شما می‌توانید اراده کنید که بترسید. در خانه تنها شوید، چراغ‌ها را خاموش کنید و سعی کنید به اولین حس‌های بشری که غریزه‌تان آن را انتخاب می‌کند، سلام کنید.

نکته سوم: قرار نیست فهرستی از رمل و اسطرلاب و طالع بینی نجومی و عکس‌های دست کاری شده و مطالب کپی شده، وردهای نوشته شده روی آب و کاملاً بی تأثیر و کمی خرافات و قصه‌های پیش از خواب، داستان‌های برخورد با جن و پری و دیدار با موجوداتی که سُم دارند و در حمام‌ها عروسی برقرار می‌کنند بخوانید، قرار است با حقیقتی روبرو شوید که زندگی شما و زندگی نژاد انسانی شما در وسطش قرار دارد و آنگاه خواهید دانست که در کجای این جهان قرار گرفته‌اید.

نکته چهارم: تاریخ خواهید خواند، نه تاریخی که در کتاب‌های درسی پیدا می‌شود، نه تاریخی که بتوانید با جستجو در اینترنت به دست بیاورید و نه تاریخی که پیرمرد و پیرزنی که برای دعا نویسی به نزدش رفته‌اید، بتواند برای شما بازگو کند. این تاریخ، تاریخ به یاد آوردن است، تاریخی که زمین، رازهایش را بازگو خواهد کرد.

نکته پنجم: شما توریست نیستید، شما فقط در این جهان به گردش در نخواهید آمد، پس فقط نگاه نکنید و سلفی نگیرید، همراه با داستان‌هایش، به پرواز درآیید، هبوط کنید و برای یک بار واقعاً نژاد انسانی خود را فراموش کنید و تبدیل به چیزی شوید که انگار همیشه آن بوده‌اید.

نکته ششم: شاید به نظرتان بیاید که در حال خواندن یک داستان هستید، و شاید به نظرتان بیاید که در حال خواندن یک متن پژوهشی هستید، اما به من اعتماد کنید، هیچکدامش نیست، شبیه به هیچ چیزی نیست، شبیه به هیچ کسی نیست، شما هیچکدام را نمی‌خوانید.

نکته هفتم: هیچ گاه پس از خواندن این کتاب، به پشت سرتان نگاه نکنید، فقط همین را باید رعایت کنید…

آتش جن، خاک آدم در ۱۸۰ صفحه با قیمت ۲۶ هزارتومان بهار ۱۳۹۸ از سوی نشر پرنده به بازار کتاب عرضه شده است.

اشتراک گذاری پست